Podnośniki hydrauliczne to urządzenia mające wiele zastosowań. Łączy je to, że ułatwiają podnoszenie ciężkich przedmiotów. Do najpopularniejszych należą podnośniki samochodowe, zwane też popularnie lewarkami.
Jak działają podnośniki hydrauliczne?
Podstawowy mechanizm działania wszystkich podnośników hydraulicznych, niezależnie od ich rodzaju, jest jednakowy. Wykorzystują one nieściśliwy płyn (może nim być płyn hydrauliczny lub olej hydrauliczny), na którą oddziałuje mechanizm wypychający. To powoduje uniesienie się podnośnika, a tym samym przedmiotu, który został na nim umieszczony.
Warto też dodać, że podnośniki hydrauliczne wykorzystują w praktyce prawo Pascala (w części dotyczącej cieczy) mówiące o tym, że ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz rozchodzi się we wszystkich kierunkach jednakowo. To oznacza, że siła nacisku wywierana na nią zostaje zwielokrotniona.
Opis działania podnośników hydraulicznych brzmi skomplikowanie. Nieco łatwiej można sobie wyobrazić ten mechanizm przywołując w pamięci urządzenia, z którymi większość z nas miała do czynienia. Jeśli nawet nie używaliśmy ich samodzielnie, to prawdopodobnie obserwowaliśmy, jak w swojej pracy wykorzystują je mechanicy samochodowi.
Rodzaje hydraulicznych podnośników samochodowych
Do najpopularniejszych i najczęściej używanych podnośników hydraulicznych należą podnośniki samochodowe: podnośnik słupkowy oraz podnośnik typu „żaba”.
- Słupkowy podnośnik hydrauliczny (inaczej podnośnik butelkowy, można się też spotkać z określeniem podnośnik punktowy). Jak można domyślić się po nazwie, kształtem przypomina nieco butelkę. Działa na zasadzie tłoka hydraulicznego. Poszczególne modele podnośników słupkowych dosyć mocno różnią się między sobą, przede wszystkim rodzajem ciężaru, jaki można przy ich pomocy podnieść (od dwóch do kilkudziesięciu ton). Butelkowy podnośnik hydrauliczny przeznaczony jest głównie do samochodów dostawczych i ciężarówek.
- Podnośnik hydrauliczny typu „żaba”. Wykorzystuje ten sam mechanizm podnoszenia co podnośnik butelkowy, ale ma inny kształt. Można nim podnieść samochód nawet o bardzo niskim zawieszeniu. Podnośniki typu „żaba” najczęściej wyposażone są w mechanizm jezdny (nie trzeba ich przenosić).