Gres techniczny można stosować w pomieszczeniach gospodarczych i garażach. Płytki wykonane z tego materiału są bardzo trwałe i wytrzymałe. Poza tym płytki te mają jednolitą strukturę i są odporne na uszkodzenia. Gres techniczny na rynku jest dostępny w trzech rodzajach takich jak naturalny gres techniczny, polerowany grys techniczny oraz gres techniczny antypoślizgowy.
Jakie wyróżniamy gresy techniczne?
Naturalny gres techniczny nazywany jest inaczej grysem nieszkliwionym. Ten typ gresu wyróżnia się chropowatą strukturą, przez co jest bardzo trudny w czyszczeniu. Poza tym cechuje się go wysoka odporność na ścieranie i jest niezwykle trwały. Warto zaznaczyć, że proces produkcji płytek wykonywanych z gresu naturalnego jest dość skomplikowany.
Dlatego też wybór kolorystyki płytek wytworzonych z tego materiału jest dość ograniczony. Zatem gres techniczny naturalny nalazł przede wszystkim zastosowanie we wnętrzach technicznych oraz obiektach publicznych. Z kolei polerowany gres techniczny, jak sama nazwa wskazuje, odznacza się połyskującą oraz gładką powierzchnią.
Oczywiście w celu zabezpieczenia tej powierzchni, płytki produkowane z gresu polerowanego należy odpowiednio czyścić. Ze względu na śliską powierzchnię tych płytek, nie wolno ich układać w miejscach zawilgoconych. Natomiast gres techniczny antypoślizgowy świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach gospodarczych, jak i w garażach. Gres ten charakteryzuje się chropowatą powierzchnią. Powierzchnia ta zapobiega ślizganiu się, które może spowodować wypadek.
Czy grys techniczny jest drogi?
Gres techniczny jest sprzedawany w postaci kwadratowych płytek. Najczęściej proponowane są płytki o wymiarze 30×30 cm, aczkolwiek niektórzy producenci oferują także płytki o wymiarach 20 × 20 cm. Gres techniczny jest dużo tańszy od polerowanego. Najtańsze pyłki gresu technicznego kosztują od 15 zł za metr kwadratowy. Naturalnie im wyższa cena, tym lepsza jakość produktu.